המבשלתהבירותהמסעדהחדר כנסיםאירועיםחבילותצרו קשר

סוד תהליך הייצור

במבשלת הגולן, ישנו הציוד והידע המתקדם ביותר בארץ לייצור בירה ייחודית.
זוהי הבירה היחידה בארץ ממי מעיין (הסלוקיה), טריה ובלתי מפוסטרת השונה הן במרקם והן בטעם מכל בירה אחרת המשווקת בשוק האלכוהול הישראלי.
פיסטור, הוא תהליך שנועד להרוג חיידקים העלולים להיווצר בבירה המשווקת מחוץ למפעל התעשייתי, אך הפיסטור הורס חלק גדול מהטעם המיוחד של הבירה הטעימה והטבעית.
אצלנו במבשלת הגולן, הבירה אינה זקוקה לפיסטור. היא טריה ושותים אותה במקום, כך נשמר המרקם והטעם הייחודי שיש רק לבירה שלנו.
בנוסף, הבירה במבשלת הגולן לא מסוננת ואין תוספת של חומרים משמרים, כך שתוכלו ליהנות מהטעם המקורי של הבירה הכי איכותית בארץ.
ככלל כל בירה מורכבת מ 4 יסודות, מים, לתת, כשות ושמרים. הסוד הגדול, כמו גם ההבדל טמון באיכות החומרים, בציוד ובידע העתיק (והסודי) שנצבר עם השנים ומיושם בעשייתו של הברומאסטר, המומחה שהבאנו מגרמניה.

המרכיבים (או למה אצלנו הבירה טובה יותר):


המים:
בירה מורכבת מ 85% מים. חשיבותם של מים איכותיים הוא קריטי, כיוון שהמים הם הבסיס שסופח אליו את כל הטעמים והמרכיבים. ככל שהמים טהורים יותר הם מאפשרים למכלול המרכיבים להתחבר מבלי להשפיע על טעמה הטבעי והאיכותי של הבירה. לפיכך, כאשר אנו אומרים שמקור המים של הבירה שלנו הוא מעיין הסלוקיה, אתם כבר מבינים את ההבדל הראשון בין הבירה של מבשלת הגולן לשאר הבירות בארץ.

הלתת:

כעיקרון ישנם 5 סוגי לתת:
פילזנר, מונצ'נר, קרמלט ,סאוור מאלט וויצן.
השימוש בסוגי הלתת השונים וביחסים שונים ביניהם, הוא אשר יוצר את ההבדלים בין בירה אחת לשניה, הן מבחינת הצבע, הטעם ואחוזי האלכוהול. בלתת ישנו עמילן ופירוקו הוא שנותן את הסוכר הדרוש לשמרים בתהליך התסיסה. ככל שרמת הסוכר גבוהה יותר, כך גם רמת האלכוהול עולה.

הכשות:

הכשות הינו צמח מטפס הגדל באירופה וזקוק לקור. פירותיו פירות קטנים כמו אצטרובלים ובקצהו תפרחת קטנה בצבע ירוק בצורת חרוט. בתחתית עלי הכותרת הירוקים מצויות בלוטות קטנות, המייצרות חומצת אלפא הנותנות את הטעם המר לבירה וכמו כן גם שמנים אתריים המקנים ארומה לבירה.
קיימים זנים שונים של כשות ולכל אחד הריחות והטעמים שלו, והברומאסטר בוחר את הכשות שמתאימה לבירה שברצונו לייצר.את הכשות שלנו הבאנו מגרמניה ושתלנו באדמות הגולן. השילוב של הקרקע הפוריה והקור של הגולן הוא חלק מהטעם המיוחד של הבירה שלנו.

השמרים:
השמרים, הם אותם מיקרואורגניזמים המפרקים את הסוכר לחמצן ולאלכוהול.
במהלך התסיסה, השמרים משתמשים בסוכר לצורך הפקת אנרגיה לגדילתם והתרבותם. בנוסף, תוך כדי תהליך התסיסה הם גם מייצרים ומפרישים מאות רבות של חומרים, הנותנים ביחד את הטעם האופייני לבירה.ישנם זנים שונים ורבים של שמרים ולכל מבשלה השמרים המיוחדים שלה. השמרים שלנו מגיעים היישר מגרמניה והם נחשבים כשמרים איכותיים במיוחד.

קצת מהתהליך (את שאר הסוד תוכלו לגלות בסיור במבשלת)

שלב א' –גריסה ובישול:

את חומר הגלם העיקרי, הלתת גורסים לגרגירים עבים ומבשלים בדוד בישול בטמפרטורה הנעה בין 50-70 מעלות צלזיוס.
בשלב הראשון היחס הוא כ 200 ליטר לתת איכותית, על 600 ליטר מי מעיין. מטרתו של הבישול הראשוני הוא הפקת סוכר ופרוטאין מהגרגירים.
את העיסה שנוצרה, מניעים לדוד העליון שפועל כמסננת והוא זה שמפריד בין הלתת לנוזל. כאשר ההפרדה מסתיימת, הנוזל מועבר לדוד התחתון חזרה להמשך הבישול.
על מנת להגיע למיצוי מקסימאלי של הלתת אנו מעבירים דרך ה"עוגה" (המשקע של הלתת שנשאר אחרי ההפרדה) מים חמים.
כך, בסופו של תהליך זה, אנו מגיעים ל 1000 ליטר נוזל מיצוי אותו אנו מרתיחים במשך שעה וחצי בטמפרטורה של 100 מעלות צלזיוס.

שלב ב' –המים והכשות:

את הנוזל שנוצר אנו מעבירים לדוד "וירפול". בדוד, כבר ממתינה בסבלנות הכשות. כך, בצורה סיבובית צנטריפוגלית נכנס הנוזל לדוד ומתערבב עם הכשות.לאחר שהם נחים יחד כשעה, מקבל הנוזל את הטעם המר של הכשות, בעגה המקצועית -הגוף של הבירה.

שלב ג' –תסיסה תחתית:
לאחר שהנוזל אכן קיבל את ה"גוף", הוא מועבר בעזרת משאבה סטרילית ומיוחדת למיכל בחדר התסיסה. זה השלב שבו השמרים המיוחדים שייבאנו מגרמניה נכנסים לפעולה, השמרים מפרקים את הסוכר ל co-2 ואלכוהול. חשוב לדעת שמה שקובע את אחוז האלכוהול בבירה היא רמת הסוכר ההתחלתית. תסיסה זו היא העיקרית ובה השמרים שוקעים לתחתית מיכל התסיסה בגמר התהליך. טמפרטורת התסיסה נעה בין 8-4 מעלות צלזיוס למשך 8 ימים כמובן תוך כדי ביקורת ובדיקה של מצב התסיסה ובדיקת רמות הסוכר.
לאחר שבדקנו וראינו שריכוז התמצית הגיע בדיוק לנקודה אליה הברומאסטר התכוונן נכנס לפעולה, השלב הבא.

שלב ד' –תסיסה עילית:
הנוזל ממשיך בדרכו אל מיכל התסיסה הנוסף ומתחיל בתהליך תסיסה עילית בו השמרים עולים לראש המיכל בגמר התהליך. כאן, הנוזל ישהה בטמפרטורה בין 20-15 מעלות צלזיוס למשך6-4 ימים נוספים. כל זאת כמובן בהקפדה קבועה ושמירה על דיוק בטמפרטורה ובלחץ הנדרשים.

שלב ה'- הלגימה:
התהליך הסתיים. הבירה זורמת לברזים, היישר לכוסות הממתינות בציפייה.

גלילת טקסט גלילת טקסט
Developed by TYCO   Lam-Margalit Advertisement